Gözleriniz sağlığınızın önemli bir parçasıdır. Ancak bazı göz hastalıkları görme kaybına neden olabilir, bu yüzden göz hastalıklarını mümkün olduğunca erken teşhis etmek ve tedavi etmek oldukça önemlidir. Gözlerinizi göz doktorunuzun önerdiği sıklıkta veya yeni görme problemleriniz varsa kontrol ettirmelisiniz. Ve nasıl vücudunuzu sağlıklı tutmanız önemliyse, gözlerinizi de sağlıklı tutmanız o kadar önemlidir.

Göz Bakımı İçin İpuçları

Gözlerinizi sağlıklı tutmak ve olabilecek en iyi görüşlere sahip olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır:

Sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz. Beslenmeniz bol miktarda meyve ve sebze, özellikle koyu sarı ve yeşil yapraklı sebzeler içermelidir. Somon, ton balığı ve pisi balığı gibi omega-3 yağ asitleri yüksek balık yemek de gözlerinizin sağlığını korumada yardımcıdır.

Sağlıklı kilonuzu korumalısınız.  Fazla kilolu olmak veya obezite olmak diyabet olma riskinizi artırır. Şeker hastası olmak sizi diyabetik retinopati veya glokoma gibi göz hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

Düzenli egzersiz yapmalısınız.  Egzersiz yapmak diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü önlemeye veya kontrol etmeye yardımcı olabilmektedir. Bu hastalıklar bazı göz veya görme sorunlarına yol açabilir. Dolayısıyla düzenli egzersiz yaparsanız, bu göz ve görme problemlerine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Güneş gözlüğü kullanmalısınız. Güneşe maruz kalmak gözlerinize zarar verebilir ve katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskinizi artırabilmektedir. Hem UVA hem de UVB ışını radyasyonunu %99 ila %100 oranında engelleyebilen güneş gözlüğü kullanarak gözlerinizi koruyabilirsiniz.

Koruyucu gözlük kullanmalısınız. Göz yaralanmalarını önlemek için belirli sporları yaparken, fabrika işleri ve inşaat gibi işlerde çalışırken ve evinizde onarım veya proje yaparken koruyucu gözlüğe ihtiyacınız vardır.

Sigara içmekten kaçının. Sigara içmek, makula dejenerasyonu ve katarakt gibi yaşa bağlı göz hastalıkları geliştirme riskini artırır ve optik sinire zarar verebilir.

Kontakt lens kullanıyorsanız göz enfeksiyonlarını önlemek için önlem alın. Kontakt lenslerinizi takmadan veya çıkarmadan önce ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun. Aynı zamanda bunları nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğiniz ve gerektiğinde değiştireceğinizle ilgili talimatları doğru şekilde uygulamalısınız.

Gözlerinizi iyice dinlendirin. Bilgisayar başında çok zaman geçiriyorsanız gözlerinizi kırpmayı unutabilirsiniz ve gözleriniz yorulabilir. Göz yorgunluğunu azaltmak için her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca yaklaşık 20 fit uzağa bakmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir